2017. április 2., vasárnap

A visszajáró


Kifelé menet megbotlom, majdnem egy alter srác karjaiban kötök ki. A nagy riadalomra gyorsan előveszek egy cigit. Túl nagy a nyüzsgés a bejárat előtt, hátramegyek, a konténerek mögé. Ki akarom szellőztetni a fejem. A negyedik vodka már lehet, hogy nem kellett volna.
Oldalra pillantok, az üres rekeszek és kartondobozok között félig fekszik valaki. Elég rosszul lehet. Közelebb megyek. Összehányta már magát néhányszor, savas bűz lengi körül, a végtagjai ernyedten lógnak, feje oldalra billen. Leguggolok mellé, a meglepetéstől szinte felsikoltok.
            – Jé, hiszen ez a Friedholcz Lili! Nahát!
Elképedve bámulom ezt az ocsmány látványt. Hihetetlen. Így találkozni újra a Friedholcz Lilivel! Ezt le kéne fényképezni.
Másodikban Lili, csak úgy, év közben megjelent az osztályban. A szülei átíratták, mert Lilike nem érezte jól magát az előző iskolában. Az egyetlen volt közülünk, akit autón hordtak a szülei, neki már akkor flitteres Minnie egér virított a külföldön vásárolt pólóján, amikor nálunk flitter csak arra került, amire magad varrtál, és elegáns, piros színű, vékony keretes szemüveget viselt, miközben minden gyerek úgy nézett ki a kommersz keretekkel, mint egy elcseszett bagoly közvetlenül sztrók után. Nem csoda hát, hogy Lili hamar átvette a közösség irányítását. Ha valaki ellenkezni próbált, azt kicsinálta.
            – Igaz, Lilikém? Várjál, félrehúzom a hajadat, belelóg.
Engem harmadikban, egy technika órán pécézett ki magának először. Az óra elején körbejárt a kosár, amiben a ragasztókat gyűjtöttük. Úgy sem volt mindig mindenkinek, ezért elég volt, ha minden padra jut egy. Mire a kosár hozzám került, az enyémet már elvette valaki, de találtam egy bontatlan, piros Technokolt, név nélkül. Kivettem, középre tettem. A másik padsor közepén Friedholcz Lili szinte azonnal felpattant a helyéről, felháborodva sipítozott, hogy elloptam az ő vadonatúj ragasztóját. Vitatkozni kezdtem, hogy név nélkül, és különben is, padonként egy. Senkit sem érdekeltek az érveim. Edit néni tehetetlenül szemlélődött, végül tubuscserét rendelt el, és felszólított, hogy a következő órára nekem is legyen. Nem mondtam el, hogy van, csak Andrisnál. Ők négyen vannak testvérek, négy iskolás, de mindenből csak egyet tudnak venni, így két óra között cserélgetik a felszerelést, kinek mi kell éppen. A nővére viszont az igazgatónál töltötte a szünetet, Andris nem tudta elkérni tőle a ragasztót, az enyémet választotta a kosárból. Én meg gondoltam, mindegy, hiszen padonként egy.
            – Mit mondasz? Mit kérsz? Vizet? Sajna, az nincs nálam.
Lili a szünetben lendületes léptekkel, a szőke haját ide-oda rázva, az éppen aktuális udvarhölgyeivel körülvéve az asztalomhoz lépett, levágott rá húsz forintot. Vegyek rajta ragasztót péntekre, különben baj lesz. Röhögtek. Nem feleltem. Dózsa arcára fókuszáltam a csillogó fémdarabon. Megvártam, amíg viháncolva odébb állnak, csak akkor tettem el. Másnap, amikor senki nem figyelt oda, becsempésztem egy tubussal a gyűjtőhelyre. A nevet is ráírtam: Kondoros András.
            – Basszus, Lili, legalább fordulj el, az egész szerelésed mehet a kukába! – közelebb hajolok, kaján képpel mustrálom, ahogy megint beteríti magát a nyúlós, darabos mocsokkal. – Te, tudtad, hogy répa mindig van benne? Nézd, szerintem ez itt az, látod?
Lili nem bírt magával, a tornán, a sorakozó alatt elmesélte Jutka néninek, micsoda tolvaj vagyok én. Elemi erővel tört fel belőlem a düh, ordibálni kezdtem. Mindenki rajtam nevetett, csak Jutka néni hallgatott megvetően. Igazolatlan óra, irány az öltöző. Ott már alig sírtam. És tudtam, hogy jó ideig minden szünetet egyedül töltök majd, mert ha a Friedholcz Lili azt mondta valakire, hogy nem lesz a barátnője, akkor azzal a többiek sem állhattak szóba. Alapszabály.
A hatodik év megint Lili körül forgott. Egyetlenként felvételizett az iskolából valami elit hatosztályos gimnáziumba, úgyhogy hetente hallgathattuk a beszámolóit a felvételi előkészítőről, a magántanárairól és hogy az a suli mennyire jól felszerelt. Alig akartam elhinni, amikor kiderült, hogy felvették. Év végén egy szokásos nagyjelenettel búcsúzott, aztán eltűnt örökre, csak az osztályon belüli állandó gyanakvás és bizalmatlanság maradt utána. Sosem voltam még olyan boldog.
Még mindig ezen vigyorgok, amikor Lili görcsrohamot kap. Vadul rázkódik a teste, a szájából vegyes színű, habzó váladék csurog az állára. Felállok. Hátrébb lépek. Lazán a farzsebembe süllyesztem a kezem. Még ott a visszajáró a cigiből. Átszámolom, egy érmét Lili felé hajítok.
            – Nesze. Itt a húszasod.
A pénz néhányat pördül a kövön, aztán a hányadék közepében landol.
Eldobom a csikket, sietek vissza. A kedvencem szól. Táncolni akarok.


Javasolt bejegyzés

Hug me

  A rózsaszín, nyuszis bodyt egyre jobban átáztatja a könny. Hiába morzsolgatja a rongyos plüss zsiráfot, nem tud megvigasztalódni. El kel...

Legnépszerűbbek