2014. április 30., szerda

Dilemma_v02

Ülök a buszpályaudvaron, egy koszos padon. Vettem cigit. Rágyújtok, pedig itt tilos, de tegyünk úgy, mintha részemről ez lenne az általad annyira vágyott spontaneitás.
Kínlódom, szívem, ez az igazság, vergődöm itt és otthon és melletted és egyáltalán. Persze nincs azzal semmi baj, ha az ember olykor-olykor pofára esik. A pofára esés kell ahhoz, hogy megrázzam magam, felébredjek és elinduljak a kijelölt út helyett a behajtani tilos tábla irányába.
Egész életemben konzervatív, rendes életre vágytam. Olyanra, amilyen nekem még sosem volt. Férj, gyerekek, háztartás, konyhakert, kreatív lakásdíszek, és meg akartam tanulni festeni. De nem megy. Egyik sem megy. Miközben mindezeket görcsösen akartam, nem vettem észre, hogy gúzsba kötöttem saját magam. Csomóba szorult a lelkem, és minden tettemmel, mozdulatommal a négy falat húztam még szűkebbre magam körül. Azt hittem, kompromisszumot kötök. Veled, az élettel, a sorssal, ahogy tetszik. Csakhogy a kompromisszum akkor az, ha mindkét fél ad is, kap is. Szánalmasan önsajnáló lenne azt mondani, hogy áldozatot hoztam. Nem. Felelőtlenül, könnyelműen pazaroltam el mindent. Időt, tehetséget, álmokat, hitet valamiért, ami csak az én fejemben létezett. Nem hibáztathatlak. Az egyetlen dolog, amiben mindig fel tudtam rád nézni, az volt, hogy soha nem vontál körbe rózsaszín felhőkkel, nem játszottál, nem ígértél, nem hazudtad azt, hogy az ég zöld, miközben a vak is láthatja, hogy kék. Voltál, aki voltál, azt hiszem, nem változtál semmit. Behunytam a szemem, elképzeltem valakit a helyedre, és minden nap elvártam, hogy olyan legyél, mint az a megálmodott lény. Ha rosszul teljesítettél, bosszankodtam, ha a fejemre olvastad a valóságot, boldogtalan voltam. Miközben te élted a magad életét, a magad ritmusában és habitusával, én kergettem egy tévképzetet, a mi áloméletünk ködfoszlányait, számon kértem rajtad mindazt, amit nem is lett volna feladatot nyújtani, hiszen te te vagy, nem pedig az a szellemalak, akivel azt hittem, hogy együtt élek. Ez az én bűnöm, az én hibám, az viszont már a tiéd, hogy elhitetted velem, hogy mindezt te is akarod, hogy ez neked is jó.
Pedig ez a te szárnyadat is éppúgy megszegte, mint az enyémet. Te mit vártál? Miben hittél?
Most itt ülök, ezen a nyomorult padon, nincs nálam semmi holmim, csak az új táskám, amiben szinte semmi sem fér el. Ezt is azért vettem, hogy téged bosszantsalak, hogy húzd a szád, hogy megint vettem egy táskát, pedig semmi szükségem sem volt rá. És igazad is van, de én látni akartam, ahogy elhúzod a szád, te viszont még csak egy gúnyos megjegyzést sem tettél rá, sőt, megnézted és megdicsérted. Nem értelek téged. Néha biztos vagyok benne, hogy szeretsz. Azt a csökönyös, aprólékos, tudálékos, mufurc önmagamat, aki már árnyékból is csak halványat vet arra a vicces, habókos, tiszta szemű lányra, akit megismertél. Néha előtör még valahonnan mélyről a régi önmagam, te olyankor szívből mosolyogsz, és játszol velem gyermeteg játékokat: fogócskát, vagy csikizőset. Tudom, hogy akkor vagyunk élők. Nem a karácsonyi rohanáskor, nem hétfő reggel, amikor elköszönsz és nem péntek délután, amikor hazaérsz, nem a fáradt ölelésben és nem a muszáj-köszöntések idején, hanem akkor és ott, amikor végigkergetsz a lakásban nevetve, én sikítok és úgy teszek, mintha nem tetszene, amit csinálsz, pedig olyankor vagyok boldog. Akkor kéne szeretkeznünk, csókolóznunk, akkor kéne azt mondanom, szeretlek. De nem is tudom, mikor mondtam utoljára.
Hagytam, hogy felfaljanak a hétköznapok. A munka, a mosatlan edények, a szennyes, a főzés, mérgelődtem, mert a nők mindig mérgelődnek valamin: szétdobálod a koszos zoknid, telerakod a konyhát a mosogatnivalóval, ahelyett, hogy a mosogatóba tennéd őket. Mindig csak rumlit csinálsz, rendet sosem, viszont ha rendet rakok helyetted, mérgelődsz, mert nem találsz semmit. Reggelit kérsz, ebédet, vacsorát, kávét, főleg a számítógép mellől vagy a tévé előtt ülve, és ha mindebből elegem van, durva vagyok és közönséges, és már fel sem tűnik, ha te főzöd a kávét, pedig jó íze van, nagyon szeretem.
És tudod mit szeretek még? A szemed körüli ráncokat, ha nevetsz. A kézfejedet és a vádlidat, amikor megfeszül. A kínai, gyíkos bokszeredet, amin olyan trükkös kis zseb van elöl. Szeretem az arcodat, amikor olvasol, szeretem, ahogy táncolsz, szeretem, amikor hazaérsz, feltéped az ajtót és köszönsz. Szeretem a humorodat. Szeretem az illatod zuhanyzás után, az orrod ívét, az erős szorításod, szeretem azt a szenvedélyes dühöt, ami néha feltör belőled, ha végképp kihozlak a béketűrésből.
Mégis egyedül ülök most itt, várom a forgószelet, ami felkap és elröpít abba az életbe, amit megálmodtam magamnak. Ha itt lennél, nem töprengenék.
De haragszol, és haragodban hátat fordítasz nekem mindig.
Talán elfáradtam. Talán eluntam. Talán felébredtem. Talán tévedtem.
A gyűrűt az asztalodra tettem, hogy biztosan megtaláld.

Itt a busz. Megvárom, amíg a többiek felszállnak. Hátha addig ideérsz.

2 megjegyzés:

  1. Nagyon tetszett. Gondolkodtam, hogy miért is? Kedvelem a megérlelt, pontosan szerkesztett mondataidat, amelyek azt sugallják, hogy az életben minden a helyén van, csak mi nem mindig találunk oda. A közlendődben rejlő szándékos ellentmondásokat. Szeretem, hogy nem mézgás a stílusod.
    A történet látszólag egyszerű, sablonos, de valójában vibrálóan "agybamarkoló". Mi, hétköznapi emberek ott lapulunk a gondolataid mögött a soraidban, és magunkra ismerve, ajkunkat harapdáljuk. Saját, hasonló bajaink kilógó csücskeivel zsebünkben letüdőzzük kételyeid cigijének orrunkba szitáló füstjét! Köszönöm, hogy olvashattam.

    VálaszTörlés
  2. Köszönöm, János, egészen meghatódtam!

    VálaszTörlés

Javasolt bejegyzés

Hug me

  A rózsaszín, nyuszis bodyt egyre jobban átáztatja a könny. Hiába morzsolgatja a rongyos plüss zsiráfot, nem tud megvigasztalódni. El kel...

Legnépszerűbbek